fbpx

Czytanie na majówkę, e-commerce dla zwierząt, contact tracing i Clubhouse

dzień dobry,

W dzisiejszym newsletterze między innymi:

 • co warto przeczytać na majówce
 • trendy w e-commerce dla zwierząt domowych
 • śledzenie kontaktów
 • Clubhouse

Jak zawsze możesz wysłać tego maila do swoich znajomych lub zespołów w firmie i zachęcić do subskrypcji. Dziękuję za Twój czas!

PS. Znajdziesz mnie też na Twitter oraz na Facebook.

Naprzód!


5 rzeczy, które potrzebujesz przeczytać na majówce

Oprócz tego newslettera rzecz jasna 🙂

 • First modern pandemic – Bill Gates wyjaśnia wszystko, co powinniśmy wiedzieć na dzień dzisiejszy w sposób zrozumiały dla większości
 • It’s time to build – Marc Andreessen z a16z – wezwanie do budowania. Wpisujące się w głoszone od lat poglądy Petera Thiela braku innowacji w istotnych aspektach życia. Pojawiło się mnóstwo opinii na temat tego eseju. Ja zostałem po lekturze z takimi pytaniami: jak powinno brzmieć „it’s time to build” w wersji polskiej? dlaczego go nie ma? kto mógłby go napisać? dlaczego nie ma z kim budować? Co ja mogę zrobić lepiej?
 • When Tailwinds Vanish – kompletnie w Polsce niezauważona analiza, w której autor pokazuje zwolnienie tempa rozwoju internetu (!). Hola, hola powiesz? Jak to? Wszyscy mówią, że teraz digitalizacja na całego, a ktoś twierdzi, że hamujemy? O tym, dlaczego i gdzie tak jest w artykule.
 • Money, Credit, Debt – Ray Dalio, który wyjaśnia istotę działania pieniędzy, kredytowania i długu. Trzech fundamentalnych aspektów dzisiejszej sytuacji ekonomicznej.
 • Knowledge of the Future – kolejne, bardzo dobre memo od Howarda Marksa (również dostępne z moimi podkreśleniem najważniejszych fragmentów). Ostatnie memo Marksa to rozważanie o niepewności, niewiedzy i inwestowaniu, rozumianym jako „act of positioning capital so as to profit from future developments.”

Gdybym miał pokusić się o swój odpowiednik „It’s time to build” miałby on tytuł „Raise your standards!”. Mamy równolegle do czynienia z trzema zjawiskami: epidemia koronawirusa, kryzys gospodarczy i pandemia głupoty. Jestem najmniej optymistyczny w zakresie ostatniego.


Mary Meeker trendy – wersja COVID-10

Ulubiona dostarczycielka slajdów do prezentacji zarządów wielu korporacji, znana z corocznego Internet Trends Report – Mary Meeker (obecnie Bond Capital), razem ze swoim zespołem przygotowała analizę trendów wokół obecnej sytuacji. W porównaniu do Internet Trends Report, ten ma tylko 28 stron (vs kilkaset slajdów standardowo). Co ciekawego?

 1. Zoom – wzrost z 10M do 200M Daily Meeting Partipants w ciągu 3 miesięcy (rekordowy wzrost dla aplikacji do niedawna B2B)
 1. Przyspieszenie wielu z istniejących trendów:
 1. Zwiększenie rynków i potencjału „on-demand economy” – w tym: on-demand products, on-demand workers, on-demand platforms i on-demand work:

Całość raportu kończy seria pytań, nad którymi warto pomyśleć dłużej:

Ze swojego obozu sceptycznych empiryków napiszę: wishful thinking.


The Disruption Forum Retail

12.05.2020 o godz. 17:30 CET będę miał przyjemność brać udział i występować na The Disruption Forum Retail organizowanym przez Netguru. Będziemy rozmawiać o strategii, retail, technologii i wpływie COVID-19.

Postaram się podzielić z Wami kilkoma fajnymi przykładami, ale też problemami z jakimi mierzymy się w obecnej sytuacji. Zapisy na wydarzenie online dostępne tutaj. Do zobaczenia!


E-commerce i zwierzęta domowe

W trakcie myślenia o inwestycjach i zadawaniu sobie pytania, które pojawiło się wiele razy na łamach newslettera „co się nie zmienia?” jedną z odpowiedzi jaki sobie zapisałem była „potrzeba posiadania zwierząt domowych”.

I tym sposobem postanowiłem zaaportować myśl o branż zwierząt domowych, oczywiście w kontekście digital. Mamy gigantyczne wzrosty rok do roku, potencjalną odporność na wiele z kryzysów oraz e-commerce, który wyprzedza sprzedaż retail plus COVID-19 na deser. Zwierzaki domowe jeść muszą, zabawki trzeba kupić, ubranka… Zostawmy to lepiej. W każdym razie temat brzmi jak potencjał.

Za źródło posłuży nam raport Pet Industry Growth, Statistics & Trends.

 1. Boom w branży ✅
 1. Trend w USA ✅
 1. Trend globalnie ✅
 1. Wśród najcześciej kupowanych produktów mamy:
 1. 13% udział e-commerce w sprzedaży (z dużym potencjałem)
 1. Od strony konsumenta potrzeba wydaje się realna i przewaga on-line naturalna ✅
  1. Wygoda i komfort
  2. Informacja o produkcie i szeroki wybór
  3. Łatwość porównania cen vs wartość
  4. Specjalizacja, która wymaga zrozumienia potrzeb konsumenta
 2. Demograficznie potencjał również się buduje razem z młodszymi pokoleniami ✅
 1. Potrzeby klientów jasne ✅
 1. Główne ryzyka:
  1. Ogromna konkurencja po stronie sprzedawców, ale po stronie dostawców okazuje się, że dwie firmy odpowiadały w 2019 roku za, uwaga, 49% przychodów całości branży. Te firmy to: PetSmart and PETCO Animal Supplies. PetSmart możecie znać z zakupu firmy Chewy.com, która debiutowała w zeszłym roku na giełdzie i ma dobre wyniki w ostatnim czasie.
 1. Amazon – naturalnie nie mogło tutaj zabraknąć. Sprzedaż na Amazon to około 35% sprzedaży niezależnych sprzedawców. Ten potencjał Amazon oczywiście wykorzystuje do sprzedaży własnych produktów dla zwierząt pod marką Wag.

Reasumując: duży potencjał wzrostu, dobra marżowość, niewielu graczy kontrolujących dystrybucję, rozdrobnienie sprzedaży, „tradycyjne” procesy e-commerce w trakcie pracy. Dodałem temat do obserwowanych.


Śledzenie kontaktów (contact tracing)

Na pewno nie ominęły Was nagłówki. Złe Apple, złe Google w wielkim sojuszu zawiązanym w celu śledzenia każdego Twojego ruchu. Sprawa niestety nie jest tak prosta, bo a) jeżeli masz telefon z Androidem, to, jakby to ująć, już za późno b) to bardziej złożone, jeżeli spróbujemy zrozumieć dokładnie, jak to działa. Spróbujmy razem.

Contact tracing

Contact tracing is a technique used by public health officials to identify people who are exposed to an infectious disease in order to slow the spread of that illness within a population.

When a patient is admitted to a hospital and diagnosed with a new, communicable disease, they’re interviewed by health workers to learn who they’ve interacted recently. Any contacts whose interactions with the patient are then evaluated, and if they’re diagnosed with the disease, the process repeats with their known, recent contacts.

Contact tracing disrupts the chain of transmission. It gives people the opportunity to isolate themselves before infecting others and to seek treatment before they present symptoms. It also allows decision-makers to make more informed recommendations and policy decisions about additional measures to take.

Ma to sens. To co proponuje Apple, to framework o nazwie ContactTracing, który pozwoli zautomatyzować ten, dziś manualny proces. W ramach jednego standardu zamiast służby medyczne obciążać obowiązkiem sprawdzania i dzwonienia wszystkich chorych, czy poddanych kwarantannie można ten proces obsłużyć za pomocą telefonu, tabletu, czy zegarka.

Proces wygląda tak:

Jak to działa po stronie software?

When you install an app and open it for the first time, the ContactTracing framework displays a dialog requesting permission to enable contact tracing on the device.

If the user accepts, the framework generates a 32-byte cryptographic random number to serve as the device’s Tracing Key. The Tracing Key is kept secret, never leaving the device.

Every 24 hours, the device takes the Tracing Key and the day number (0, 1, 2, …) and uses hkdf to derive a 16-byte Daily Tracing Key. These keys stay on the device, unless you consent to share them.

Every 15 minutes, the device takes the Daily Tracing Key and the number of 10-minute intervals since the beginning of the day (0 – 143), and uses hmac to generate a new 16-byte Rolling Proximity Identifier. This identifier is broadcast from the device using Bluetooth le.

If someone using a contact tracing app gets a positive diagnosis, the central health authority requests their Daily Tracing Keys for the period of time that they were contagious. If the patient consents, those keys are then added to the health authority’s database as Positive Diagnosis Keys. Those keys are shared with other devices to determine if they’ve had any contact over that time period.

I po stronie hardware:

Bluetooth organizes communications between devices around the concept of services.

A service describes a set of characteristics for accomplishing a particular task. A device may communicate with multiple services in the course of its operation. Many service definitions are standardized so that devices that do the same kinds of things communicate in the same way.

Dziennikarze, nie zajrzą dodokumentacji technicznej tego rozwiązania, bo nie pasuje to do tezy, w której jest opisany sposób szyfrowania danych, które nie mogą być w łatwy sposób odszyfrowane np. w celach reklamowych, czy bardziej wyrafinowanych.

Cześć krajów postanowiła stworzyć takie systemy na własną rękę. Jest jedna różnica, którą warto zrozumieć. Tylko aplikacje systemowe mogą działać używając tej technologii „w tle”. W przypadku aplikacji stron trzecich, sprawdzanie działa tylko przy włączonej aplikacji, co kompletnie wypacza jej sens.

Kluczowe ryzyko jest dużo większe w innym miejscu: co z danymi w formie odszyfrowanej zrobi np. Ministerstwo Zdrowia danego kraju? Jakie zabezpieczenia stosuje sektor publiczny? Co jeżeli zechcę dane usunąć nie tylko z urządzenia?

Jeżeli chcesz poczytać więcej o historii współpracy Apple i Google w zakresie exposure alerting i contact tracing, zajrzyj tutaj.

Dzisiaj problemem śledzenia kontaktów nie jest technologia, tylko kompetencje i zaufanie. Tudzież ich brak.


Clubhouse

(Screny: Sriram Krishnan; Ben Parr)

Z jednej strony poza radarem, z drugiej strony w bąbelku Doliny Krzemowej powstał Clubhouse. I w tym bąbelku ludzie oszaleli na punkcie tego, zamkniętego jeszcze przed innymi produktu (invite-only obecnie).

Co to jest Clubhouse?

Social-audio app. To aplikacja, która jest połączeniem podcastu ze spotkaniem w dobrym towarzystwie opartym o tzw. social graph. Pozwólcie mi to odpakować…

Od strony produktowej Clubhouse to aplikacja, w której znajdują się pokoje rozmów (audio) i pozwalająca się włączać do pokoju jako rozmówca lub słuchacz. Jeżeli masz ochotę z kimś porozmawiać, otwierasz aplikację, nacisz przycisk i „nadajesz”. Jeżeli chcesz dołączyć do rozmowy, jest to równie łatwe.

Prostota z jaką można dołączać do rozmów sprawia, że nawet w tej ograniczonej skali użytkowników bez problemów można znaleźć ciekawe konwersacje.

Obietnica jest mniej więcej taka: widzisz „pokój”, w którym rozmawia Marc Andreessen i Keith Rabois, po chwili do rozmowy dołącza się Peter Thiel. W wersji nietechnologicznej, można sobie wyobrazić scenariusz, że do rozmowy między aktorem X, włącza się aktora Y i rozmawiają o kręceniu filmu Z.

Aplikacja jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju, przed znalezieniem swojego product-market-fit, ale pewnie już zastanawiasz się nad modelem biznesowym? Paul Davison (founder Clubhouse) na Twitterze wyraził opinię, że chciałbym aby aplikacja była monetyzowana za pomocą samych autorów i użytkowników, a nie za pomocą reklam, co jest dużo ciekawszym kierunkiem niż próba monetyzowania produktu za pomocą tradycyjnych reklam)

Wszyscy w venture capital szukają kolejnej dużej aplikacji konsumenckiej, kolejnego Instagrama, TikToka etc. Nautralnie, oprócz funduszy VC, w przypadku osiągnięcia szybko odpowiedniego tempa wzrostu zainteresowanie inwestycją lub zakupem przez Spotify, Facebook czy Twitter wydaje się jedną z opcji na stole. Warto wziąć poprawkę na ile jest to po prostu produkt, który dobrze wykorzystuje swój moment, a na ile będzie potrafił trwale przekonać do naszej atencji.


Co czytam?

Przeciw bogom. Niezwykłe dzieje ryzyka. Ciężko mnie zaskoczyć dobrą książką. Tym bardziej doceniam, gdy Tomek Swieboda z Inovo Venture Partners pokazał mi książkę „Against the gods. The remarkable history of risk”, byłem zaskoczony, że nie znałem tego tytułu.

“This book tells the story of a group of thinkers whose remarkable vision revealed how to put the future at the service of the present.”

Jest to fascynująca opowieścią o ryzyku i historii postrzegania niepewności na przestrzeni dziejów. Od wiary Greków o ich losach związanych z rzucaniem kości przez bogów, przez renesansową teorię prawdopodobieństwa, po współczesne narzędzia zarządzania ryzykiem. Skąd się wzięło 0 (zero)? Jak mierzyć niepewność?

Warto. Wersja anglojęzyczna i wersja polskojęzyczna (niestety nie znam jakości tłumaczenia wersji polskiej, zawsze warto czytać książki w oryginale).


Do przemyślenia

Dziękuję, za Twój czas!

Bartek