Minimalistyczny przedsiębiorca – jak osiągać więcej, robiąc mniej?

Pomyśl o wszystkich firmach, które robią dobrą robotę, ale nie trafiają na pierwsze strony gazet. Spójrz na ich założycieli, którzy potrafią doskonale rozwiązać jeden problem swoich klientów, szybko osiągają rentowność i… zostają na tym poziomie. Spełnieni.

Co zrobić, jeśli chcesz po prostu budować firmę, która skupia się przede wszystkim na celu, dla którego rozpoczęła swoją działalność – na służeniu swoim klientom?

Wśród Was, czytelniczek i czytelników newslettera i społeczności są zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które chcą założyć swoją firmę. Jak robić to dobrze lub lepiej?

Chciałbym pomóc w odpowiedzi na to pytanie i dziś razem z Krzyśkiem Bartnikiem z Imker debiutujemy na polskim rynku z książką Minimalistyczny Przedsiębiorca, której autorem jest Sahil Lavingia, founder Gumroad.

Minimalistyczny Przedsiębiorca (Sahil Lavingia, założyciel Gumroad)

„Sahil wie, co na pewno ‘nie’: czego nie robić, którą drogą nie podążać, jak nie marnować i jak nie dać się pochłonąć przez szum informacyjny. Pozostawia tylko, co zdecydowanie ‘tak’ – rzeczy, które naprawdę działają i naprawdę się liczą.To wszystko jest w tej książce, a większość tylko niej. Zwróć uwagę”

Jason Fried, współzałożyciel Basecamp i współautor Rework

Dla kogo jest ta książka?

Ta książka to podręcznik dla twórców, którzy chcą wyjść poza konwencjonalny świat biznesu i budować wspaniałe firmy każdych rozmiarów i rodzajów z dowolnego miejsca na świecie.

Napakowana wiedzą zdobytą i przetestowaną w boju w boju – w czasie powstawania oraz przebudowy Gumroad, internetowej platformy dla twórców – pozwoli czytelnikom odkryć, jak rozpocząć i skalować biznes oparty na oprogramowaniu stworzonym dla społeczności, na której najbardziej im zależy.

Plan na zbudowanie i prowadzenie szczęśliwej firmy

Ta książka to podręcznik dla twórców, którzy chcą wyjść poza konwencjonalny świat biznesu i budować wspaniałe firmy każdych rozmiarów i rodzajów z dowolnego miejsca na świecie. Napakowana wiedzą zdobytą i przetestowaną w boju – w czasie powstawania oraz przebudowy Gumroad, internetowej platformy

dla twórców – pozwoli czytelnikom odkryć, jak rozpocząć i skalować biznes oparty na oprogramowaniu stworzonym dla społeczności, na której najbardziej im zależy.

W świecie, w którym sprawy stały się strasznie skomplikowane, Minimalistyczny przedsiębiorca uczy nas, jak odrzucić to, co niepotrzebne i zrobić więcej za mniej. Sahil doskonale rozumie potęgę społeczności i tego, jak budować biznes taki, jaki się chce, co czyni tę książkę obowiązkową lekturą dla każdego początkującego przedsiębiorcy.”

Alexis Ohanian, założyciel Seven Seven Six i były prezes zarządu Reddit

W książce Sahil nauczy Cię jak:

  • mieć firmę, której nie jesteś niewolnikiem,
  • zarabiać pieniądze przed zbudowaniem czegokolwiek,
  • tworzyć i wysyłać produkty bez konieczności pisania kodu,
  • stworzyć firmę bez uciążliwych spotkań, opartą na kulturze wykorzystywania asynchronicznej i zdalnej pracy,
  • zrobić różnicę i zarabiać tym na życie.

„Każdy przedsiębiorca powinien zadać sobie kluczowe pytanie: po co zakłada firmę. „Minimalistyczny przedsiębiorca” może uświadomić wielu z nich, że poza modnym, spekulacyjnym nakręcaniem wyceny udziałów i marzeniem o zostaniu jednorożcem, istnieje inna droga, której celem jest budowanie wartości dla klientów, a nadrzędnym KPI – szczęście przedsiębiorcy i jego pracowników.”

Adam Jesionkiewicz, założyciel Astrography.com

Minimalistyczny przedsiębiorca oferuje niezbędną wiedzę każdemu, kto chce zbudować biznes, który naprawdę warto zbudować.

O autorze książki:

Sahil Lavingia to założyciel i CEO serwisu Gumroad. To także anioł biznesu, malarz oraz pisarz.

W 2011 roku, zrezygnował ze swojej pracy w Pinterest (był tam pracownikiem nr 2) – zanim miał możliwość spieniężenia swoich akcji – żeby uruchomić Gumroad – platformę, która pomaga twórcom sprzedawać produkty online. Na swój projekt pozyskał ponad 8 milionów dolarów od funduszy VC i… wszystko przepadło w 2015 roku.

Jak sam mówi, “ciężko w to uwierzyć, ale ten upadek w 2015 był jedną z najlepszych rzeczy, jaka mi się kiedykolwiek przydarzyła”.

Od tego czasu, przebudował Gumroad w dochodowy, stabilny biznes. W swojej wędrówce, pomógł stworzyć tysiącom twórców biznes internetowy.

Jakie tematy i tezy są poruszone w książce?

Rentowność

Tworzymy zrównoważone firmy, które są rentowne za wszelką cenę. Od pierwszego dnia (lub zaraz po nim), celem jest bycie zyskownym, ponieważ zysk jest tlenem dla przedsiębiorstw.

Społeczność

Budujemy na fundamencie wspólnoty poprzez obserwację, kultywowanie autentycznych relacje i budowanie zaufania z potencjalnymi klientami, zanim zanim w ogóle cokolwiek zbudujemy.

Proces

Zaczynamy od robienia jednej rzeczy i robienia jej dobrze, budując tylko to, czego potrzebujemy, a resztę automatyzując lub zlecając na zewnątrz. Pracujemy ramię w ramię z naszymi klientami, aby wypracować najlepsze rozwiązanie.

Pierwszych 100 klientów

Wierzymy, że sprzedaż to proces odkrywania, dlatego nie przekonujemy klientów, lecz edukujemy ich na temat naszego produktu i wykorzystujemy każdą okazję, aby poznać problem, który próbujemy rozwiązać.

Bądź sobą

Najlepszy marketing pokazuje światu, kim naprawdę jesteś Ty – i Twój produkt. Dzielimy się naszymi historiami od zmagań do sukcesu, edukując, inspirując i bawiąc po drodze.

Wzrost

Bez względu na to, jak bardzo nasze firmy się rozwijają, to my jesteśmy ich właścicielami, a nie one nas. Jesteśmy ambitni, ale nie wydajemy pieniędzy, których nie mamy, i nie poświęcamy rentowności dla skali.

Ludzie i kultura

Stare zasady dotyczące tego, jak pracujemy, nie mają już zastosowania, więc możemy swobodnie budować firmy, dla których chcemy pracować, z takimi ludźmi, z jakimi chcemy pracować.

Cel

W życiu chodzi o coś więcej niż tylko o nasze firmy. Nawet jeśli udało nam się zbudować nasze firmy, podróż jeszcze się nie skończyła. Teraz do nas należy decyzja, co dalej.

Słowami Sahila:

Mam nadzieję, że ta książka pomoże innym początkującym przedsiębiorcom wyciągnąć wnioski z moich doświadczeń bez bo- lesnych zwolnień pracowników i wielu lat poszukiwań. Niesamo- wita reakcja na artykuł, który napisałem o swoich przejściach, jest kolejnym dowodem na to, że te kwestie dotyczą bardzo wielu osób.

Moja książka, będąca po części manifestem, a po części pod- ręcznikiem, pomoże ci zaprojektować, zbudować i z powodze- niem rozwinąć własną firmę do odpowiednich rozmiarów. Prze- czytaj ją raz, a potem jeszcze raz, zwłaszcza gdy masz wrażenie, że utknąłeś w miejscu ze swoją firmą. Pamiętaj jednak, że aby za- cząć, nie musisz nawet przeczytać jej do końca. Zacznij tak szybko, jak to możliwe. Zacznij, zanim będziesz gotowy. Zacznij dzisiaj.

Nie jest tak, że najpierw się uczysz, a potem zaczynasz. Najpierw zaczynasz, a potem się uczysz.

Chciałbym pomóc innym na drodze do zostania minimalistycznym przedsiębiorcom:

Wydajemy są w zarówno w wersji papierowej, PDF, ePub, mobi i audiobooka.

WAŻNE: wysyłka książki w dniu premiery (druga połowa listopada).

Jeżeli użyjesz kodu PUCEKCOM – nie płacisz kosztów przesyłki (promocja trwa 7 dni do 09.11 włącznie).

PS. To moja pierwsze przygoda z wydaniem książki na rynku polskim. Będę zobowiązany i wdzięczny jeżeli podzielisz się rekomendacją zakupu książki w social media, znajomym, czy postanowisz kupić książkę do swojej firmowej biblioteki.

PS2. Autorem okładki jest mój serdeczny kolega Adam Jesionkiewicz, założyciel Astrography.com. Dziękuję Adam.

Dobrej lektury!

Bartek